Ako som sa začal učiť perzštinu

Autor: Tomáš Zausin | 19.5.2012 o 0:24 | (upravené 19.5.2012 o 0:36) Karma článku: 7,00 | Prečítané:  1761x

Irán sa v súčasnosti objavuje v médiách najmä v súvislosti so svojim sporným jadrovým programom. Z toho ako vykresľujú média túto krajinu, môže mať obyčajný človek pocit, že je to krajina plná teroristov a islamských fundamentalistov, ktorých cieľom nie je nič menšie než zničiť Západ a jeho kultúru. Je to však obrovský omyl. Je síce fakt, že na čele teokratického režimu Islamskej republiky Irán stojí nevyspytateľný prezident Mahmmud Ahmadindžánad a duchovný vodca Alí Chamenei, bez ktorého súhlasu sa v podstate nezaobíde žiadne rozhodnutie týkajúce sa štátnych záležitosti. Je faktom, že táto dvojica vládne režimu, ktorý je založený na prísnom moslimskom práve šaría a ani zďaleka sa  iránsky režim na Západe nepokladá za spoľahlivého spolupracovníka v diplomatických a medzinárodných otázkach a rokovaniach.

Na druhej strane sú však Iránci, alebo Peržania národom s bohatou históriou, ktorá siaha až do obdobia hlbokého staroveku. Je to národ, ktorého ríša obsiahla obrovskú plochu Blízkeho a Stredného východu. Na území starovekej Perzie sa objavilo prvé monoteistické náboženstvo - zoroastrizmus, ktorého učenie podľa tradície zvestoval a šíril prorok menom Zarathustra. Toto náboženstvo bolo v priebehu 7. a 8. stor. nášho letopočtu postupne vytlačené na okraj postupujúcim islamom, ktorý do Perzie priniesli Arabi počas dobývania Blízkeho a Stredného Východu. No napriek tomu sa aj v dnešnom Iráne zachovala nepočetná skupina vyznávačov tohto náboženstva.

Čo však mnoho ľudí nevie, je, že Peržania, resp. dnešní Iránci sú pôvodu indoeurópskeho a nie semitského ako Arabi alebo Židia. To  znamená, že aj perzština, alebo zaban - e - farsí je pôvodom indoeurópskeho, rovnako ako takmer všetky európske jazyky (okrem maďarčiny, fínčiny, lapončiny ).  Počas svojho vývoja storočiami bola perzština ovplyvnená samozrejme aj arabčinou, či turečtinou a písaná je variantom arabskej abecedy, od ktorej sa však odlišuje v tom, že obsahuje okrem písmen, ktoré využíva arabčina, má aj štyri vlastné. Ide o písmena ž, č, g, p.

Tento záujem o históriu a súčasnosť Iránu a fakt, perzština je indoeurópsky jazyk a napriek tomu pôsobí pre Európana dosť exoticky ma doviedol k tomu, aby som sa poobzeral po nejakých študijných materiáloch, z ktorých by som bol schopný niečo sa z tohto jazyka naučiť.  Aj napriek tomu, že perzština nie je zďaleka tak rozšírená ako arabčina (materiály k arabčine sa dajú nájsť pomerne jednoducho v lepšom kníhkupectve) sa mi pomerne rýchlo podarilo nájsť internetovú stránku, kde je úplne úžasným spôsobom vysvetlená nielen gramatika perzštiny, ale obsahuje aj slovnú zásobu ku každej lekcii, rôzne básne, texty a pod. Predpokladal som, že naučiť sa abecedu bude trvať dlhší čas, no ako sa vraví, nič nie je také zložité ako sa na prvý pohľad zdá, a abecedu som sa naučil za tri dni. Naozaj to nie je nič ťažké. Zo začiatku môžu byť problémy s písaním, keďže sa píše sprava doľava a písmena sa píšu ináč na začiatku, v strede a na konci slova, no aj toto sa dá s trochou cviku pomerne rýchlo zvládnuť. Ďalším problémom bolo zo začiatku aj čítanie slov, keďže perzština nezapisuje krátke samohlásky. Treba sa však učiť fonetický prepis slov a postupom času sa človeku dostane do krvi aj správne čítanie. Aj bez zapísaných samohlások.

Ďalším plusom je u mňa zrozumiteľnosť perzštiny. Zrozumiteľnosť v tom zmysle, že nejde o typ jazyka ako francúzština, kde nezainteresovaný človek takmer vôbec nie je schopný odhadnúť kedy skončilo slovo a kedy začalo druhé a má z toho napokon v hlave poriadny zmätok. Práve naopak, v prípade tohto jazyka mám pekný prehľad o tom čo sa hovorí a čo mám napríklad pred sebou na papieri, jazyk je výrazný. Toľko aspoň na úvod do tohto zaujímavého, starého a veľmi pekného jazyka.

Tento text nemá za cieľ byť textom odborným. Nie som jazykovedec, ani orientalista. Som len mladý človek, ktorý sa rád učí cudzie jazyky a ktorého zaujal práve tento, pre väčšinu z nás, neznámy jazyk, ktorý mnohí považujú za arabčinu a rád by ho predstavil aj iným možno budúcim záujemcom o dejiny a kultúru Perzie a Iránu.

Ak by mal niekto záujem, tak dávam do pozornosti spomínanú internetovú stránku: www.easypersian.com

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?